SLIJEPI
PREDSTAVA „SLIJEPI“ PO TEKSTU MORISA METERLINKA, U REŽIJI ŽELJKA SOŠIĆA, IZVEDENA JE PREMIJERNO U KOMPLEKSU VOJNOG AERODROMA GOLUBOVCI, 7. JULA 2014. GODINE U PODGORICI. PREMA KONCEPTU, NAMIJENJENA JE IZVOĐENJU U SLIČNIM USLOVIMA.
PREDSTAVA „SLIJEPI“ PO TEKSTU MORISA METERLINKA, U REŽIJI ŽELJKA SOŠIĆA, IZVEDENA JE PREMIJERNO U KOMPLEKSU VOJNOG AERODROMA GOLUBOVCI, 7. JULA 2014. GODINE U PODGORICI. PREMA KONCEPTU, NAMIJENJENA JE IZVOĐENJU U SLIČNIM USLOVIMA.
Tekst: Moris Meterlink
Režija: Željko Sošić
Dramaturgija: Vasko Račević
Adaptacija teksta: Vasko Raičević i Željko Sošić
Dizajn zvuka: Saša Brajović
Scenski elementi i kostim: ATAK
Koordinator projekta: Stefan Bošković
Izvršni producenti: Milena Radonjić Čaran i Sobodan Radović
Asistent produkcije: Aleksandar Obradović
Fotografije i video: Ivan Čojbašić
Dizajn: Kreativna radionica Košnica
Lica:
SVEŠTENIK – Joveta Ljumović
NAJSTARIJA SLIJEPA ŽENA – Hasija Borić
NAJSTARIJI SLIJEPI ČOVJEK – Petar Kandić
MLADA SLIJEPA ŽENA – Jelena Simić
MLADI SLIJEPI ČOVJEK – Aleksandar Gavranić
LUDA SLIJEPA ŽENA – Anđelija Rondović
SLIJEPI ČOVJEK – Božidar Denda
SLIJEPA DJEVOJKA: Anđela Dragović
DRUGA SLIJEPA DJEVOJKA: Bojana Otašević
SLIJEPI MLADIĆ: Miljan Otašević
Direktor projekta: Dragana Tripković
Produkcija: Alternativna teatarska aktivna kompanija – ATAK, 2014.
O PISCU
Moris Meterlink je bio osnivač novog načina pisanja drame – Simbolizma. Često se drama Slijepi upoređuje sa Beketovim Čekajući Godoa koji je napisan i postavljen sredinom 20. vijeka i ova dva komada imaju zajedničku crtu čekanja i nadanja što je evidentnije u drami ”Slijepi”. Moris Meterlink (Maurice Meterlinck) rođen je u Gentu, Belgija, 29. avgusta 1862. Nakon studija prava okreće se pisanju drama i poezije, te postaje jedan od najznačajnijih predstavnika simbolizma u dramskoj književnosti. Njegovi najznačajnije drame su jednočinke: ”Slijepi” (1890), ”Uljez” (1890), ”Unutrašnjost” (1894); kao i cjelovečernji komadi ”Peleas” i ”Melisanda” (1892) i ”Plava ptica” (1908). Za konstrukciju atmosfere u svojim djelima često koristi poetski govor, pokret, osvjetljenje, ritual. U ostala djela spadaju i zbirka simbolističke poezije ”Staklena bašta” (1899), kao i obrade naučnih tema − ”Život pčele” (1901) i ”Inteligencija cvijeća” (1907). Nobelovu nagradu za književnost dobija 1911. godine. Umro je u Nici, 6. maja 1949.
O REDITELJU
Željko Sošić (1980) je mladi crnogorski pozorišni i filmski reditelj poznat po svom prvom filmu “Imam ti nešto važno da vam kažem “, iz 2005. Sošić je rođen u Titogradu. Završio je Filološku gimnaziju, a tokom srednjoškolskog obrazovanja, Sošić je napisao i režirao nekoliko predstava sa svojim kolegama kao glavnim akterima. Sa 19 godina Sošić upisuje Fakultet dramskih umjetnosti na Cetinju i diplomira 2007. Sošić je autor niza TV reklama, muzičkih spotova, a režirao je nekoliko svečanosti i proslave. Sošić je 2010. godine snimio svoj drugi film, „Mali ljubavni bog“u kojem igraju Nikola Ristanovski, Nina Violić, Svetlana Bojković, Milan Gutović, Bane Popović i drugi. Režirao je nekolio predstava od kojih je „Pravednici“ po Kamijevom tekstu u Kraljevskom pozorištu Zetski doma bila veoma zapažena.
Projekat „Slijepi“ je podržan programom za male grantove Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici, Crna Gora (Democracy Commission Small Grants Program / Embassy of the United States of America, Podgorica, Montenegro).
POKROVITELJI:
Embassy of The United States at Montenegro
Ministarstvo odbrane Vlade Crne Gore
Vojska Crne Gore
Vojni aerodrom Golubovci
Dramska trupa Homer
Biblioteka za slijepe Crne Gore
Radio Televizija Crne Gore (RTCG)
Fakultet dramskih umjetnosti, Cetinje